Rady a tipy

Co si vzít s sebou na dovolenou obytným vozem

Určitě již máte připravený seznam věcí, které si chcete na dovolenou vzít s sebou na dovolenou. Doporučujeme pečlivě zvážit, co opravdu potřebujete, neboť musíte mít na paměti, že je nutné hlídat celkovou váhu vozu.

Obytný vůz můžete řídit s řidičských průkazem sk. B, neboť je jejich váha do 3 500 kg, avšak vůz má jasně definovanou doložnost a tu doporučujeme dodržet. Navíc, sami během jízdy a pobytu ve voze zjistíte, že toho není třeba tolik. V rámci výbavy, kterou od nás máte s sebou v ceně nájmu, naleznete kempingový nábytek (4x židle, 1x stůl), thermozákryt předního okna, sadu pro zakotvení markýzy, 2x plynovou láhev, sadu příborů a sadu nádobí. Díky tomu Vám stačí si s sebou zabalit pouze oblečení vhodné do destinace, kam míříte a potraviny.

Co je třeba vždy zkontrolovat před samotným odjezdem

Níže uvedené informace jsou důležité, a proto je doporučujeme pozorně přečíst. Předejdete tak nepříjemnostem a vzniku nechtěných škod, které by Vás při cestě mohly potkat.

  • Před každým odjezdem zkontrolujte, že jsou všechny skříňky zavřené a aretací uzamčené. Předejdete tak nechtěnému otevření během jízdy, vysypání obsahu skříněk a riziku spojenému s vylomením pantů.
  • Z důvodu bezpečnosti je také třeba zkontrolovat, že všechny věci ve voze jsou bezpečně uloženy a v případě rychlého brždění nehrozí Vám, ani zbývající posádce, zranění díky jejich neočekávánému pohybu v obytném prostoru.
  • Nezapomeňte na koupelnu. Všechny věci musí být uloženy a uzamčeny ve skříňkách, na umyvadle a ve sprše nesmí být volně položena žádná drogerie a podobně. Pokud jste měli otevřené koupelnové okýnko, zkontrolujte, že je zavřené a zabezpečené.
  • Před odjezdem také zkontrolujte, že všechna okna ve voze jsou zavřená a zamčená. To platí i pro střešní okna, kdy v případě rychlejší jízdy se, pokud nejsou zamčená, tato okna díky podtlaku otevřou a může hrozit jejich poškození. I když pojedete pomalu a tato střešní okna budou otevřená, hrozí riziko jejich zničení při projíždění mosty. Nezapomeňte, že vůz má v tu chvíli jinou výšku, než se kterou počítáte.
  • Zkontrolujte, že na kuchyňské lince se nenachází volně položené nádobí, lahve s pitím a podobně. Nezapomeňte sklopit krycí desku na sporáku a na dřezu.
  • Za jízdy, pokud budete mít na stole položené skleničky s pitím, nebo lahve, musíte počítat s rizikem jejich vylití. Proto doporučujeme sklenky za jízdy vůbec nepoužívat a pet lahve mít uzavřené a položené například vedle sebe na sedačce.
  • Nezapomeňte na ledničku. I ta musí být před jízdou zavřená a zacvaknutá. Také si zkontrolujte, že je přepnutá na baterii.
  • Máte-li vůz s vysunovacími schůdky, pak je nezbytné zkontrolovat, že jsou zatažené. To platí i pro moment, kdy jen kousek popojíždíte z místa na místo, například v kempu. Nikdy nevíte, na co narazíte a hrozí jejich vylomení.
  • Zkontrolujte, že markýza je dobře svinutá a zacvaknutá. Nebude-li tomu tak, hrozí riziko jejího povolení a utrhnutí během jízdy.

Samotná jízda obytným vozem

Jízda je jednoduchá, jen je třeba si vždy uvědomovat výšku a délku vozu. Zejména, pokud budete projíždět tunely, mosty či úzkými uličkami, ve kterých hrozí riziko střetu s vyčnívající střechou rodinného domu.

Také si dávejte pozor na větve stromů. V místech, kde nejezdí autobusy, nebo kamiony často vyčnívají do silnice a pokud byste se včas nevyhnuli silné větvi, hrozí riziko poškození vozu jak na jeho střeše, tak na boku.

Počítejte s délkou vozu a s tím spojeným jiným stylem jízdy. Budete si muset vždy nadjíždět. Budete-li se muset nečekaně otáčet na úzké silnici, či nepřehledném místě, doporučujeme, aby spolujezdec vždy vystoupil a navigoval Vás, nebo alespoň upozorňoval na prostor, který ještě za vozem máte.

Kempování s obytným vozem

Pokud přijedete na místo, vždy zkontrolujte, že máte dostatečný manévrovací prostor pro jeho zaparkování. Na stellplatzech je to jednodušší, pokud pojedete do kempu, často v něm bývají stromy, tak opět nezapomeňte kontrolovat větve.

Po zaparkování vozu si zkontrolujte, že je vůz vyrovnaný do roviny. Není to podmínka, ale pro správné fungování lednice to doporučujeme. Pokud je vůz ve velkém sklonu, hůře se v něm i vaří. Pamatujte tedy na to. Vůz do roviny vyrovnáte klíny, které máte ve výbavě vozu. 

Budete-li vytahovat markýzu, vždy pro její zabezpečení použijte sadu pro zakotvení markýzy. I za hezkého počasí se může nečekaně zvednout vítr, markýzu nadzvednout, nebo ji dokonce odfouknout až na střechu vozu. Škoda je v tomto případě vysoká a budete mít zkaženou dovolenou. Bude-li se blížit bouřka, doporučujeme ji vždy svinout, neboť za bouřky Vám ani tato sada na zakotvení nepomůže. Stáhněte ji pokaždé, když budete opouštět stanoviště vozu.

Zcela jistě budete během Vašeho cestování potřebovat doplnit pitnou vodu a vylít tu odpadní. Pro její doplnění vždy používejte vodu pitnou, bývá k dostání na servisních místech, jako jsou stellplatzy, nebo v kempech. Pozor! Někdy bývá blízko sebe hadice na vypláchnutí wc kazety a hadice na pitnou vodu. Dávejte si pozor, abyste si je nespletli. Znečistila by se tak nádrž. 

Budete-li potřebovat dobít baterie, připojte se na elektrickou přípojku a přepněte vůz na 220v.